Görebilen bir Internet kullanıcısı olarak görmeyen veya görme sorunu yaşayan biri için Internet’te gezinti yapmanın ne kadar zor olduğunu anlamak için birkaç ekran okuyucu(screen reader) yazılım ile zaman geçirmenin faydalı olduğunu düşünüyorum.

Bu size hiçbir şey kazandırmasa bile ziyaret ettiğiniz sitenin erişebilirlik problemleri hakkında fikir verir. Ekran okuyucu yazılımlara sahip olmanız tasarladığınız sitelerin kullanıcılara engel teşkil edebilecek yerlerini görebilmeniz için ayrıca önemlidir.

Ekran okuyucu yazılımların kurulum ve ayar aşamaları biraz zor gelebilir ancak Todd Kloots’un yazmış olduğu “Bilgisayarınızı Ekran Koruyucu Yazılım için Ayarlamak” başlıklı yazı size yardımcı olacaktır.

Virtual PC, VMWare Fusion, Parallels Desktop ve Virtual Box gibi sanal bilgisayar(virtual machine) yazılımlarına ve Windows işletim sistemine sahip olmanız ayrıca JAWS, Window-Eyes, and NVDA ekran okuyucu(screen reader) yazılımlarının kurulum dokümanlarını okumanız kurulum ve ayar aşamasında size yardımcı olacaktır.

Benzer ipuçlarını içeren diğer bir makale ise Henny Swan’in yazdığı “Ekran Okuyucu Test Ortamı Kurulumu”dur.

Özgün makale: Roger Johansson tarafından Screen reader testing başlığı ile 456bereastreet.com sitesinde yayınlanmak üzere yazılmıştır.

Yazı hakkında sizinde fikirleriniz bekliyorum. Lütfen katılımda bulunarak herkese faydalı olun. Şimdiden teşekkürler.

Yorumu gönderebilmek için alttaki doğrulama kodunu girmeniz gerekmektedir.