Görsel kullanan HTML elementlerinde alternatif metin göstermek amacı ile alt özelliği kullanılır. Alternatif metin kullanmanın ise iki amacı vardır. İlki görselin çağırdığınız sayfada açılmaması durumunda(tarayıcının özelliğini kullanarak görselleri engelleme özelli etkinleştirilmiş olabilir, kullanılan tarayıcı görselleri desteklemiyor olabilir, görsel zarar görmüş olabilir, görsel bağlantısı hatalı olabilir, vb.) okuyucuya resim hakkında fikir vermek diğeri ise göremeyenlerin( kör ve görme sorunu yaşayan internet kullanıcıları) görselde ne olduğunu anlayabilmeleri içindir.

HTML 4.01 Strict sürümünde alt özelliği sadece şu elementler için geçerlidir:

Giriş elementlerinde (görsel submit butonlarda) alt özelliği kullanılması uygundur.

img ve area elementleri için alt özelliği gerekli iken giriş elementlerinde(görsel submit butonlarda) bu özelliğin kullanılması isteğe bağlıdır.

Zaman zaman alt özelliğini başka elementlerde, bağlantılar gibi, kullanan insanlar görüyorum. Bence bu şekilde kullanan kişiler asıl kullanmak istedikleri özellik title özelliğidir. Bu özellik bir element hakkında daha fazla bilgi vermek için kullanılır ki bu kişilerin yapmak istedikleri de budur. Bu konu hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için alt ve title özelliklerine göz atabilirler.

Özgün makale: Roger Johansson tarafından The alt attribute is for images only başlığı ile 456bereastreet.com sitesinde yayınlanmak üzere yazılmıştır.

1 Yorum yazılmış to “Alt özelliği sadece görseller içindir”

  1. Readability: Web İçeriğinizi Daha Okunabilir Yapın | Internet ve Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Deneyimleri - Google ilk sayfa Says:

    [...] ise ise Readability bookmarklet’ini kullanmak. Bu yöntem ile içerik harici tüm elemanları (görseller, vb.) devre dışı bırakıyoruz ve bize gerekli olan metin kısmı okunabilir hale geliyor. [...]

Yazı hakkında sizinde fikirleriniz bekliyorum. Lütfen katılımda bulunarak herkese faydalı olun. Şimdiden teşekkürler.

Yorumu gönderebilmek için alttaki doğrulama kodunu girmeniz gerekmektedir.